Strona Rzecznika Praw Ucznia
w Szkole Podstawowej nr 1
im. Juliusza Słowackiego
w Stargardzie

Rzecznik praw ucznia, został powołany do ochrony uczniów, ich wolności i praw zagwarantowanych w dokumentach międzynarodowych i aktach prawnych wydanych przez Sejm oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Dzieci posiadają szczególne prawa. Dziecko nie potrafi samo zadbać o siebie. Potrzebuje do tego rodziców, opiekunów, potrzebuje wielu innych ludzi. Dlatego naturalnymi "strażnikami" praw dziecka są jego rodzice i opiekunowie. Ale dziecko potrzebuje też specjalnego zabezpieczenia w prawie stanowionym. Dobre prawo stanowione może i powinno pomagać rodzicom i opiekunom w rozwoju dziecka. W Polsce Konstytucja RP, Konwencja o Prawach Dziecka oraz Ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka stanowią najważniejsze odnoszące się do dziecka akty prawne.
Jeżeli mamy szczęście żyć w kochającej się rodzinie nasze poczucie godności i podmiotowości jest czymś naturalnym i nie wyobrażamy sobie żeby mogło być inaczej. Nasi rodzice i opiekunowie zdają sobie sprawę, że nie jesteśmy jeszcze w pełni dojrzali i że do naszego pełnego i harmonijnego rozwoju potrzebne jest spełnienie specjalnych warunków. Stąd mamy szczególne prawa pośród których możemy wyróżnić prawo do: życia i ochrony zdrowia wychowania w rodzinie godziwych warunków socjalnych nauki ochrony przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem, demoralizacją, zaniedbaniem oraz innym złym traktowaniem.
Rzecznikiem Praw Ucznia w naszej szkole jest pan Artur Zielski -nauczyciel wychowania fizycznego.