1. Nauczyciel ocenia w szkole Twoje osiągnięcia, a nie poszukuje Twoich braków. Jednak każdy ma jakieś braki. Kiedy je pozna, łatwiej mu je usunąć. Masz prawo ukrywać swoje braki w szkole, jest to jednak wbrew Twojemu dobrze pojętemu interesowi.
2. Ocena jest dla Ciebie informacją, czy spełniłeś wymagania nauczyciela. Nigdy nie jest, a przynajmniej nie powinna być karą czy nagrodą. Wyższa ocena zawsze sprawia radość, ale słabsza też może przynieść Ci pożytek, jeżeli wyciągniesz z niej właściwe wnioski.
3. Nauczyciel zawsze uzasadnia swoją ocenę: w przypadku odpowiedzi - ustnie, w przypadku pracy pisemnej - pisząc krótką recenzję. Możesz zgłosić zastrzeżenia do tego uzasadnienia i prosić o dokładniejsze wyjaśnienia. Pamiętaj jednak, że zasadniczym celem nie powinna być zmiana (podwyższenie) oceny, ale Twoje przekonanie, że stopień jest sprawiedliwy.
4. Ocena jest dla Ciebie informacją, więc nie obawiaj się pytać nauczyciela nie tylko o to, dlaczego taką właśnie ocenę otrzymałeś, ale także o to, co musisz zrobić, żeby uzyskiwać lepsze oceny.
5. Ocena jest jawna. Kiedy nauczyciel rozda Wam po sprawdzeniu klasówki czy testów, nie tylko sam spokojnie rozważ, co zrobiłeś dobrze, a w czym się pomyliłeś, ale pokaż też swoje wyniki rodzicom. Może oni także potrafią Ci doradzić.
6. Nigdy nie staraj się wyuczyć na pamięć odpowiedzi na poszczególne tematy lub zadania. W taki sposób być może da się uzyskać jedną czy drugą dobrą ocenę na sprawdzianie, ale nie da się zdobyć potrzebnej wiedzy. W ostatecznym rachunku zawsze opłaca się rozumieć materiał.
Jeżeli masz problem i nie wiesz jak sobie z nim poradzić, możesz się z tym zwrócić do swojego rzecznika, wychowawcy, pedagoga szkolnego lub dyrektora szkoły. Możesz nam zaufać. Postaramy się Tobie pomóc.
Możesz także skorzystać z bezpłatnego dziecięcego telefonu zaufania

0 - 800 - 156 - 032