Owoce w szkole

W roku szkolnym 2013/2014 Szkoła Podstawowa  nr 1 w Stargardzie została zgłoszona i zakwalifikowana do programu  „Owoce w szkole” wdrażanego przez Agencję Rynku Rolnego, dofinansowanego przez Unię Europejską.

Program „Owoce w szkole” skierowany jest do uczniów klas I – III szkół podstawowych. Celem programu „Owoce w szkole” jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie na etapie, na którym kształtują się ich nawyki żywieniowe oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym realizowane w szkołach podstawowych.

Owoce i warzywa udostępniane dzieciom w ramach programu spełniają wymagania jakościowe i zdrowotne określone w przepisach Unii Europejskiej  i przepisach krajowych, są  gotowe do bezpośredniego spożycia, tj. świeże, czyste, wystarczająco rozwinięte i odpowiednio dojrzałe, zdrowe, a soki  posiadają  odpowiedni atest  - nie zawierają dodatku cukru, substancji słodzących, tłuszczu i soli.

Przeprowadzone badania dowiodły, iż program jest skutecznym narzędziem będącym do dyspozycji szkół, pozwalającym stopniowo kształtować zwyczaje żywieniowe dzieci i wpływać na ich dietę, a w szczególności zwiększać spożycie owoców i warzyw.

SMACZNEGO!

szklanka mleka

SZKLANKA MLEKA

Celem programu „Szklanka mleka” jest kształtowanie wśród dzieci dobrych nawyków żywieniowych poprzez promowanie spożycia mleka i przetworów mlecznych. Dzieci uczęszczające do naszej szkoły spędzają przeciętnie 5 – 6 godzin poza domem. Przystąpiliśmy do tej akcji mając na celu dbałość o zdrowie dzieci i młodzieży szkolnej oraz edukacji z zakresu żywienia. Mleko w szkole w ciągu dnia zapewnia dzieciom zdrowie, ułatwia naukę, dodaje energii.

Ideą Programu Doskonałe Mleko w Szkole jest, aby  każdy uczeń miał szansę na kartonik świeżego pożywnego mleka w swojej szkole. Stało się to realne dzięki temu, że od września 2004 roku mleko spożywane w naszej szkole dotowane jest przez Unię Europejską, a odpłatność za takie mleko stanowi tylko pokrycie minimalnych kosztów. Każde dziecko objęte Programem Doskonałe Mleko w Szkole ma możliwość wypicia w szkole 0,25 l mleka świeżego (pasteryzowanego) o najwyższej jakości. Dostarczane jest ono w higienicznie zamkniętych kartonikach, jednorazowego użytku.