środa 13 grudnia 2017

Wymagania na poszczególne przedmioty

Przedmiotowy system oceniania z fizyki dla uczniów klas VII-VIII

1. Kontrakt między nauczycielem i uczniem:
    1. zasady oceniania na lekcjach fizyki
    2. zasady i warunki poprawy samodzielnych prac ucznia wykonywanych w klasie ( kartkówki, sprawdziany)
    3. narzędzia osiągnięć uczniów

2. Kryteria ocen z fizyki

Kontrakt między nauczycielem a uczniem:

1. Na lekcje przyrody przychodzisz punktualnie. Po dzwonku ustawiasz się pod klasą i czekasz na nauczyciela.
  2. W czasie lekcji Twoim obowiązkiem jest w niej aktywnie uczestniczyć, wykonywać polecenia nauczyciela
    i jak najwięcej z niej zapamiętać.
  3. Na lekcji nie wolno rozmawiać, odpowiadać, gdy nie jesteś pytany, przeszkadzać nauczycielowi i innym uczniom
    oraz chodzić po klasie.
  4. Na lekcjach przyrody jesteś zobowiązany posiadać podręcznik, zeszyt ćwiczeń i zeszyt przedmiotowy oraz wskazane przez nauczyciela przybory.
  5. Zeszyt ucznia powinien być prowadzony starannie: podkreślone tematy, data, zaznaczone zadanie domowe,
    tabela na bieżące oceny. Wszystkie oceny są jawne. Nauczyciel uzasadnia uczniowi otrzymaną ocenę,
    a rodzicowi w razie potrzeby na spotkaniach w pierwszy poniedziałek miesiąca.
  6. Na kolejnej lekcji możesz być odpytywany maksymalnie z trzech ostatnich tematów.
  7. Sprawdziany i kartkówki są obowiązkowe  (jeśli nie pisałeś ich z powodu usprawiedliwionej nieobecności,
    musisz je napisać w terminie tygodnia po przyjściu do szkoły).
  8. Diagnozy są oceniane.
  9. Masz obowiązek, w ciągu dwóch tygodni od rozdania prac poprawić ocenę niedostateczną ze sprawdzianu.
    Możesz również poprawić ocenę dopuszczającą. Otrzymana ocena z poprawy jest ostateczna.
  10. Sprawdziany są zapowiadane, z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem, a na lekcji powtórzeniowej podany
     jest zakres sprawdzanych umiejętności i wiedzy.
  11. Kartkówki nie muszą być zapowiadane i nie mogą być poprawiane. Obejmują zakres treści najwyżej z 3 tematów.
  12. Informacje o ocenie proponowanej uczeń otrzymuje na cztery tygodnie przed Radą Klasyfikacyjną. Ocena końcowa może być niższa lub wyższa od proponowanej w zależności od wyników pracy ucznia.
  13. Szczęśliwy numerek zwalnia Cię z bieżącej odpowiedzi ustnej i tylko z niezapowiedzianej kartkówki.
  14. W razie nieobecności w szkole masz obowiązek uzupełnić lekcje ( zeszyt przedmiotowy, zeszyt ćwiczeń, nauczyć się najważniejszych treści z danego tematu).
  15. Raz w semestrze możesz być nieprzygotowany do odpowiedzi z trzech ostatnich lekcji. Fakt ten należy zgłosić nauczycielowi na początku lekcji. W przeciwnym razie możesz otrzymać ocenę niedostateczną.
  16. Dwa razy w semestrze możesz nie odrobić pracy domowej, bądź zapomnieć zeszytu przedmiotowego lub zeszytu ćwiczeń ( zamiennie). Fakt ten również należy zgłosić nauczycielowi na początku lekcji.
  17. Po wykorzystaniu w/w limitów za każde następne nieprzygotowanie otrzymujesz ocenę niedostateczną.
  18. Na koniec semestru nie przewiduje się dodatkowych sprawdzianów zaliczeniowo-poprawkowych .
  19. W klasie gromadzone są wszystkie sprawdziany i kartkówki, które zawsze możesz obejrzeć zarówno
    Ty jak i Twoi rodzice. Nie są one oddawane uczniowi do domu.
  20. Jeśli będziesz przeszkadzać na lekcji mi i klasie, mam prawo Cię zapytać o omawiane zagadnienia, za brak odpowiedzi otrzymujesz minus lub ocenę niedostateczną (dwa minusy to ocena niedostateczna).
  21. Jeśli naruszysz warunki powyższego kontraktu –będę powiadamiać rodziców i prosić ich o rozmowę w szkole.

Oceny z fizyki otrzymujesz za:

1. Sprawdziany
  2. Kartkówki – 3 tematy
  3. Diagnozy
  4. Odpowiedzi ustne
  5. Prace domowe i ćwiczenia
  6. Aktywność na lekcji – ( 3 plusy = bardzo dobry)
  7. Projekt
  8. Pracę w grupie
  9. Udział w konkursach
  10. Prace dodatkowe, wykonywanie pomocy dydaktycznych, plakatów, itp.

Wymagania na poszczególne oceny dla uczniów z dysfunkcjami ustala się indywidualnie
        w zależności od dysfunkcji

ucznia oraz wskazówek i zaleceń przekazanych przez poradnie. W szczególności:

- na jednakowych prawach ocenia się brudnopis i czystopis,

- uwzględnia się wysiłek włożony w napisanie pracy,

- w niektórych wypadkach dopuszcza się zastąpienie pracy pisemnej odpowiedzią ustną,

- dostosowuje się kryteria wymagań programowych(uczeń z dysleksją)

- nie ocenia się błędów ortograficznych( uczeń z dysortografią),

- nie ocenia się pisma ucznia( uczeń z dysgrafią).